Bookly - en to sv translation catalogue (660 entries)

en: License verification
sv: Licensverifierings

en: Calendar
sv: Kalender

en: Appointments
sv: Bokning

en: Staff Members
sv: Medarbetare

en: Services
sv: Tjänster

en: SMS Notifications
sv: SMS Påminnelser

en: Email Notifications
sv: E-postpåminnelser

en: Customers
sv: Kunder

en: Payments
sv: Betalningar

en: Appearance
sv: Utseende

en: Settings
sv: Inställningar

en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

en: Profile
sv: Användarprofil

en: Today
sv: Idag

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Settings saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
sv: Din anpassade CSS sparades. Uppdatera sidan för att se dina ändringar.

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
sv: Synlig när den valda tidsluckan redan har bokats

en: Date
sv: Datum

en: Time
sv: Tid

en: Price
sv: Pris

en: Edit
sv: Redigera

en: Total
sv: Totalt

en: Visible to non-logged in customers only
sv: Synlig för endast anonyma kunder

en: total quantity of appointments in cart
sv: totala antal utnämningar i kundvagnen

en: booking number
sv: bokningsnummer

en: name of category
sv: kategorinamn

en: login form
sv: inloggningsformulär

en: number of persons
sv: antal personer

en: date of service
sv: tjänstens datum

en: info of service
sv: info om tjänsten

en: name of service
sv: tjänstens namn

en: price of service
sv: tjänstens pris

en: time of service
sv: tjänstens tidpunkt

en: info of staff
sv: info om personal

en: name of staff
sv: medarbetarens namn

en: total price of booking
sv: summa

en: Edit custom CSS
sv: Redigera anpassad CSS

en: Set up your custom CSS styles
sv: Ställ in dina anpassade CSS-stilar

en: Save
sv: Spara

en: Cancel
sv: Avboka

en: Show form progress tracker
sv: Visa formulärets framsteg

en: Click on the underlined text to edit.
sv: Klicka på den understrukna texten för att redigera.

en: Make selecting employee required
sv: Gör att välja anställd krävs

en: Show service price next to employee name
sv: Visa tjänste pris bredvid anställdes namn

en: Show service duration next to service name
sv: Visa tjänstens varaktighet bredvid servicenavnet

en: Show calendar
sv: Visa kalender

en: Show blocked timeslots
sv: Visa blockerade tidsintervall

en: Show each day in one column
sv: Visa varje dag i en kolumn

en: Show Login button
sv: Visa inloggningsknappen

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
sv: Bokningsformuläret på detta steg kan ha olika uppsättningar eller tillstånd av dess element. Det beror på olika villkor som installerade/aktiverade tillägg, inställningskonfiguration eller val som gjorts på tidigare steg. Välj alternativ och klicka på den understrukna texten för att redigera.

en: Form view in case of single booking
sv: Formvisning vid enkel bokning

en: Form view in case of multiple booking
sv: Formvisning vid flera bokningar

en: Tomorrow
sv: I morgon

en: Yesterday
sv: Igår

en: Last 7 Days
sv: De senaste 7 dagarna

en: Last 30 Days
sv: De senaste 30 dagarna

en: This Month
sv: Den här månaden

en: Next Month
sv: Nästa månad

en: Custom Range
sv: Annat intervall

en: Apply
sv: Utför

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: No appointments for selected period.
sv: Inga möten för valda perioden.

en: Processing...
sv: Bearbetning...

en: %s of %s
sv: %s av %s

en: Export to CSV
sv: Exportera till CSV

en: Delimiter
sv: Avgränsare

en: Comma (,)
sv: +Komma(,).

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: No.
sv: nr.

en: Booking Time
sv: Bokningstid

en: Customer Name
sv: Kundens namn

en: Customer Phone
sv: Kundtelefonen

en: Customer Email
sv: Kunden email

en: Duration
sv: Tidslängd

en: Payment
sv: Betalning

en: Print
sv: Skriva ut

en: Appointment Date
sv: Bokningsdatum

en: New appointment
sv: Ny bokning

en: Customer
sv: Kund

en: Edit appointment
sv: Ändra bokning

en: Week
sv: Vecka

en: Day
sv: Dag

en: Month
sv: Månad

en: All Day
sv: Hela Dagen

en: Delete
sv: Ta bort

en: No staff selected
sv: Ingen medarbetare vald

en: Recurring appointments
sv: Återkommande möten

en: Start time must not be empty
sv: Starttiden får inte vara tom

en: End time must not be empty
sv: Sluttiden får inte vara tom

en: End time must not be equal to start time
sv: Sluttiden får inte vara samma som starttid

en: The number of customers should not be more than %d
sv: Antalet deltagare får inte överskrida %d

en: Could not save appointment in database.
sv: Det gick inte att spara möte i databasen.

en: Untitled
sv: Namnlöst

en: Provider
sv: Leverantör

en: Service
sv: Tjänst

en: -- Select a service --
sv: - Välj en tjänst -

en: Please select a service
sv: Välj en tjänst

en: Location
sv: Plats

en: Period
sv: Tidsperiod

en: to
sv: till

en: Selected period doesn't match service duration
sv: Den valda perioden matchar inte den valda standardtiden för den valda tjänsten

en: The selected period is occupied by another appointment
sv: Det valda intervallet är upptaget av en annan bokning

en: Selected / maximum
sv: Vald / max

en: Minimum capacity
sv: Minsta kapacitet

en: Edit booking details
sv: Redigera bokninginformation

en: Remove customer
sv: Ta bort kund

en: -- Search customers --
sv: - Sök kunder -

en: New customer
sv: Ny kund

en: Send notifications
sv: Skicka meddelanden

en: If email or SMS notifications are enabled and you want customers or staff member to be notified about this appointment after saving, select appropriate option before clicking Save. With "If status changed" the notifications are sent to those customers whose status has just been changed. With "To all customers" the notifications are sent to everyone in the list.
sv: Om e-post eller SMS-meddelanden är aktiverade och du vill att kunderna eller anställd vill bli informerad om denna utnämning efter att ha sparat väljer lämpligt alternativ innan du klickar på Spara. Med "Om status ändras" anmälningar skickas till de kunder vars status har just ändrats. Med "Till alla kunder" anmälningar skickas till alla i listan.

en: If email or SMS notifications are enabled and you want customers or yourself to be notified about this appointment after saving, select appropriate option before clicking Save. With "If status changed" the notifications are sent to those customers whose status has just been changed. With "To all customers" the notifications are sent to everyone in the list.
sv: Om e-post eller SMS-meddelanden är aktiverade och du vill att kunder eller dig själv ska bli underrättad om detta möte efter att ha sparat, välj lämpligt alternativ innan du klickar på Spara. Med "Om status ändras" anmälningar skickas till de kunder vars status har just ändrats. Med "Till alla kunder" anmälningar skickas till alla i listan.

en: Don't send
sv: Skicka inte

en: If status changed
sv: Om status ändras

en: To all customers
sv: Till alla kunder

en: Internal note
sv: Internt meddelande

en: Number of persons
sv: Antal personer

en: Extras
sv: Extramaterial

en: Cancellation reason (optional)
sv: Avbokning skäl (tillval)

en: All
sv: Allt

en: All staff
sv: alla medarbetare

en: Welcome to Bookly!
sv: Välkommen till Bookly!

en: Thank you for purchasing our product.
sv: Tack för att du köpt vår produkt.

en: Bookly offers a simple solution for making appointments. With our plugin you will be able to easily manage your availability time and handle the flow of your clients.
sv: Bookly erbjuder en enda lösning för tillsättningen. Med vår plugin kommer du att enkelt kunna hantera din tillgänglighet tid och hantera flödet av dina kunder.

en: To start using Bookly, you need to follow these steps which are the minimum requirements to get it running!
sv: För att börja använda Bookly, måste du följa dessa steg Vilka är de minimikrav för att få det igång!

en: Add staff members.
sv: Lägg till anställda

en: Add services and assign them to staff members.
sv: Lägg tjänster och tilldela dem till anställda.

en: Add Staff Members
sv: Lägg till anställda

en: Add Services
sv: Lägg tjänster

en: All services
sv: Alla tjänster

en: Code
sv: Kod

en: All Services
sv: Alla tjänster

en: Reorder
sv: Ändra ordning

en: No customers found.
sv: Inga kunder hittades.

en: Edit customer
sv: Redigera kund

en: Create customer
sv: Skapa ny kund

en: Quick search customer
sv: Snabbsök kund

en: User
sv: Användare

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Last appointment
sv: Senast bokning

en: Total appointments
sv: Totalt antal bokningar

en: Date of birth
sv: Födelsedatum

en: New Customer
sv: Ny kund

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Name
sv: Namn

en: Phone
sv: Mobiltelefon

en: Email
sv: E-post

en: Import
sv: Importera

en: Note
sv: Observera

en: Select file
sv: Välj en fil

en: Delete customers
sv: Radera kunder

en: You are about to delete customers which may have WordPress accounts associated to them. Do you want to delete those accounts too (if there are any)?
sv: Du är på väg att ta bort kunder som kan ha Wordpress konton knutna till dem. Vill du ta bort dessa konton också (om det finns några)?

en: Remember my choice
sv: Kom ihåg valet

en: No, delete just customers
sv: Nej, ta bort bara kunder

en: Yes
sv: Ja

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: Thank you for choosing Bookly as your booking solution.
sv: Tack för att du Bookly som bokningslösning.

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
sv: Vänligen bekräfta din licens genom att tillhandahålla en giltig köpkod. Vid tillhandahålla köpkod får du tillgång till programuppdateringar, inklusive funktionsförbättringar och viktiga säkerhetskorrigeringar.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
sv: Om du inte anger ett giltigt inköps kod inom {days} kommer tillgång till dina bokningar inaktiveras.

en: I have already made the purchase
sv: Jag har redan gjort inköp

en: I want to make a purchase now
sv: Jag vill göra ett köp nu

en: I will provide license info later
sv: Jag kommer att ge licens info senare

en: Access to your bookings has been disabled.
sv: Tillgång till dina bokningar har inaktiverats.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
sv: För att möjliggöra tillgång till dina bokningar, vänligen kontrollera din licens genom att tillhandahålla en giltig köpkod.

en: License verification required
sv: Licensverifiering krävs

en: Bookly - License verification required
sv: Bookly - Licensverifiering krävs

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
sv: Om du inte anger en giltig köpkod inom {days}, kommer åtkomst till dina bokningar att inaktiveras. <a href="{url}">Detaljer</a>

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
sv: För att få tillgång till dina bokningar, verifiera din licens genom att ange en giltig köpkod. <a href="{url}">Detaljer</a>

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
sv: Kontakta webbplatsadministratören för att verifiera licensen.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
sv: Om du inte verifiera licensen inom {days} kommer tillgång till dina bokningar inaktiveras.

en: Proceed to Bookly without license verification
sv: Fortsätt till Bookly utan kontroll licens

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
sv: För att möjliggöra tillgång till dina bokningar, kontakta webbplatsadministratören för att verifiera licensen.

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
sv: Det går inte att hitta köpkod? Se denna <a href="%s" target="_blank">sida</a>.

en: Purchase Code
sv: Licensnyckel

en: Proceed to Bookly without activating Add-ons
sv: Fortsätt till Bookly utan att aktivera tillägg

en: License verification succeeded
sv: Licensverifierings lyckades

en: Your license has been verified successfully.
sv: Din licens har verifierats framgångsrikt.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
sv: Du har tillgång till programuppdateringar, inklusive funktionsförbättringar och viktiga säkerhetskorrigeringar.

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Sent successfully.
sv: Skickats.

en: Subject
sv: Ämne

en: Message
sv: Meddelande

en: Send copy to administrators
sv: Skicka en kopia till administratörer

en: Sending time
sv: Sändningstiden

en: Set the time you want the notification to be sent.
sv: Ställ in den tid du vill att anmälan ska skickas.

en: %s before
sv: %s före

en: date of appointment
sv: Bokningsdag

en: time of appointment
sv: Bokningstid

en: end date of appointment
sv: slutdatum för mötet

en: end time of appointment
sv: sluttid för mötet

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
sv: URL av länk för att godkänna utnämningen (att använda inne <a> tag)

en: cancel appointment link
sv: Avbokningslänk

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
sv: URL av länk för att avbryta möte (att använda inne <a> tag)

en: reason you mentioned while deleting appointment
sv: anledningen till att du nämnde vid borttagning utnämning

en: email of client
sv: kundens e-postadress

en: phone of client
sv: kundens telefonnummer

en: name of company
sv: företagets namn

en: company logo
sv: företagets logo

en: address of company
sv: företaget adress

en: company phone
sv: företagets telefonnummer

en: company web-site address
sv: företaget webbadress

en: URL for adding event to client's Google Calendar (to use inside <a> tag)
sv: URL för att lägga händelsen kundens Google Kalender (för att använda inne <a> tag)

en: payment type
sv: betalnings typ

en: duration of service
sv: tjänstens varaktighet

en: email of staff
sv: medarbetarens e-postadress

en: phone of staff
sv: medarbetarens telefonnummer

en: photo of staff
sv: medarbetarens foto

en: total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
sv: totala kostnaden för bokningen (summan av alla kundposter efter applicering kupong)

en: cart information
sv: kundInformation

en: cart information with cancel
sv: vagn information med avbryta

en: customer new username
sv: kund nytt användarnamn

en: customer new password
sv: kund nytt lösenord

en: site address
sv: hemsidesadress

en: date of next day
sv: morgondagens datum

en: staff agenda for next day
sv: morgondagens bokningschema för medarbetare

en: Test Email Notifications
sv: Test E-postmeddelanden

en: To email
sv: Till e-post

en: Sender name
sv: Avsändarnamn

en: Sender email
sv: E-postadress

en: Reply directly to customers
sv: Svara direkt till kunderna

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Send emails as
sv: Skicka e-post som

en: Notification templates
sv: Aviserings mallar

en: All templates
sv: Alla mallar

en: Send
sv: Skicka

en: Close
sv: Stänga

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
sv: HTML tillåter formatering, färger, teckensnitt, positionering, etc. Med text måste du använda textläget av rik-textredigerare nedan. På vissa servrar bara text e-post skickats.

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
sv: Om det här alternativet är aktiverat då e-postadress kunden används som avsändare e-postadress för anmälningar skickas till anställda och administratörer.

en: Single
sv: Enkel

en: Codes
sv: Koder

en: Combined
sv: Kombinerade

en: To send scheduled notifications please refer to <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> add-on <a href="%2$s">message</a>.
sv: Om du vill skicka schemalagda meddelanden hänvisas till <a href="%2$s">budskap</a> <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> add-on.

en: To send scheduled notifications please execute the following command hourly with your cron:
sv: För att skicka schemalagda meddelanden, kör följande kommando varje timme med din cron:

en: Last Month
sv: Förra månaden

en: No payments for selected period and criteria.
sv: Inga betalningar för vald period och kriterier.

en: Details
sv: Info

en: See details for more items
sv: Se detaljer för fler objekt

en: Type
sv: Typ

en: Deposit
sv: Deposition

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Paid
sv: Betald

en: Due
sv: Skuld

en: Complete payment
sv: Slutföra betalningen

en: Amount
sv: Summa

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
sv: Min kapacitet bör inte vara större än max kapacitet.

en: %d service | %d services
sv[0]: %d tjänst
sv[1]: %d tjänster

en: Title
sv: Titel

en: Color
sv: Färg

en: Visibility
sv: Synlighet

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
sv: För att göra tjänsten osynliga för kunderna ställa in synlighet "Privat".

en: Public
sv: Offentlig

en: Private
sv: Privat

en: Padding time (before and after)
sv: Stoppning tid (före och efter)

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
sv: Ställ stoppning tid före och / eller efter ett möte. Till exempel, om du behöver 15 minuter för att förbereda sig för nästa möte så ska du ställa in "utfyllnad före" till 15 minuter. Om det finns en tid från 8:00 till 09:00 då nästa tillgängliga tidslucka kommer att vara 09:15 i stället för 09:00.

en: OFF
sv: AV

en: Providers
sv: Leverantörer

en: Category
sv: Kategori

en: Uncategorized
sv: Okategoriserad

en: New Category
sv: Ny kategori

en: Add Service
sv: Lägg till tjänst

en: No services found. Please add services.
sv: Inga tjänster hittades. Vänligen lägg till tjänster.

en: Update service setting
sv: Uppdatera tjänsteinställningar

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
sv: Du är på väg att ändra en tjänsteinställning som också konfigureras separat för varje anställd. Vill du uppdatera den i medarbetarinställningar också?

en: No, update just here in services
sv: Nej, uppdatera bara här i tjänster

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
sv: WooCommerce varukorg är felaktigt inställd. Följ <a href="%s">länken</a> att rätta till detta problem.

en: Repeat every year
sv: Upprepa varje år

en: We are not working on this day
sv: Vi arbetar inte den här dagen

en: Select product
sv: Välj produkt

en: Appointment with one participant
sv: Utnämning med en deltagare

en: Appointment with many participants
sv: Utnämning med många deltagare

en: Enter a value
sv: Ange ett värde

en: capacity of service
sv: kapacitet av service

en: number of persons already in the list
sv: antal personer som redan finns i listan

en: status of payment
sv: status för betalning

en: status of appointment
sv: status för möte

en: Cart
sv: Vagn

en: Columns
sv: Kolumner

en: In order to improve your Bookly experience, we have started collecting anonymous plugin usage stats. If you don't want to provide this information, you can change permissions in Bookly settings.
sv: För att förbättra din Bookly-upplevelse har vi börjat samla anonym statistik för plugin-användning. Om du inte vill ge denna information kan du ändra behörigheter i Bookly-inställningar.

en: Image
sv: Bild

en: Company name
sv: Företagets namn

en: Address
sv: Adress

en: Website
sv: Hemsida

en: Create WordPress user account for customers
sv: Skapa Wordpress användarkonto för kunder

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
sv: Om den här inställningen är aktiverad kommer Bookly att skapa användarkonton i WordPress för alla nya kunder. Om användaren är inloggad kommer den nya kunden att kopplas till användarkontot.

en: New user account role
sv: Nytt användarkonto roll

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
sv: Välj vilken roll kommer att tilldelas nyskapade WordPress användarkonton för kunderna.

en: Phone field default country
sv: Telefon fält standard land

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
sv: Välj standard land för telefonen fältet i "Detaljer" steg bokningstillfället. Du kan också låta Bookly bestämma landet baserat på IP-adressen för klienten.

en: Guess country by user's IP address
sv: Gissa land användarens IP-adress

en: Default country code
sv: Defaultlandskod

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
sv: Dina kunder måste ange sina telefonnummer i internationellt format för att kunna ta emot SMS. Du kan ange en defaultlandskod som används som prefix för alla telefonnummer som inte startar med ”+” eller ”00”. Tex, om du anger ”1” som defaultlandskod och en kund fyller i sitt telefonnummer som ”(600) 555-2222” kommer numret som SMSet skickas till att vara ”+16005552222”.

en: Cancel appointment action
sv: Talan om avbryta utnämning

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
sv: Välj vad som händer när kunden klickar avbryta utnämning länk. Med "Delete" utnämningen kommer att tas bort från kalendern. Med "Cancel" endast utnämning status kommer att ändras till "Avbruten".

en: Combined notifications
sv: Kombinerade anmälningar

en: If combined notifications are enabled then your clients will receive single notification for entire booking instead of separate notification per each booked appointment (e.g. when cart is enabled). You will need to edit corresponding templates in Email and SMS Notifications.
sv: Om kombinerade meddelanden är aktiverade då dina kunder kommer att få enda anmälan för hela bokningen i stället för separat anmälan för varje bokad möte (t ex när vagn aktiverat). Du kommer att behöva ändra motsvarande mallar i e-post och SMS-meddelanden.

en: Remember personal information in cookies
sv: Kom ihåg personlig information i cookies

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
sv: Om den här inställningen är aktiverad kommer returkunder att få sina personuppgifter fyllda i steg Detaljer med de uppgifter som tidigare sparats i cookies.

en: Time slot length
sv: Tidsintervallets längd

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
sv: Välja ett tidsintervall, som kommer att användas som ett steg när man bygger alla tidsluckor i systemet.

en: Service duration as slot length
sv: Tjänsten varaktighet som slitslängden

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
sv: Aktivera alternativet för att göra slot längd lika med tjänstetiden vid tidssteg av bokningsformuläret .

en: Default appointment status
sv: Standardstatus utnämning

en: Select status for newly booked appointments.
sv: Välj status för nyligen bokade möten.

en: Pending
sv: I avvaktan

en: Approved
sv: Godkänd

en: Minimum time requirement prior to booking
sv: Senaste tidpunkt för bokning

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
sv: Ange hur sent möten kan bokas (till exempel kräva att kunderna boka minst 1 timme före utnämningen tid).

en: Minimum time requirement prior to canceling
sv: Minsta tidskrav före avbryta

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
sv: Ange hur sent möten kan avbrytas (till exempel kräva att kunderna avboka minst 1 timme före utnämningen tid).

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
sv: Ställ in webbadressen till en sida som visas till kunder efter att de framgångsrikt avbryts deras utnämning.

en: Cancel appointment URL (denied)
sv: URL för att avbryta utnämning (denied)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
sv: Ställ in webbadressen till en sida som visas till kunder när annullering av utnämningen är inte längre tillgänglig.

en: Number of days available for booking
sv: Antal bokningsbara dagar

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
sv: Ange hur långt i framtiden kunderna kan boka tid.

en: Display available time slots in client's time zone
sv: Visa tillgängliga tider i kundens tidszon

en: Final step URL
sv: URL för sista steget

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
sv: Ställ in webbadressen till en sida som användaren kommer att vidarebefordras till efter en lyckad bokning. Om inaktiverat sedan standard Klar steg visas.

en: Enter a URL
sv: Ange URL

en: Allow staff members to edit their profiles
sv: Tillåt medarbetare att redigera sina profiler

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
sv: Om detta alternativ är aktiverat kan alla medarbetare med WordPress-konton redigera sina egna profiler, tjänster, arbetstid och lediga dagar.

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
sv: Metod för att lägga till Bookly JavaScript och CSS filer på sidan

en: With "Enqueue" method the JavaScript and CSS files of Bookly will be included on all pages of your website. This method should work with all themes. With "Print" method the files will be included only on the pages which contain Bookly booking form. This method may not work with all themes.
sv: Med "Enqueue" -metoden kommer Booklys JavaScript- och CSSfiler att läggas till på alla webbplatsens sidor. Den här metoden bör fungera med alla teman. Med "Print”-metoden läggs Booklys JavaScript- och CSSfiler bara till på de sidor som har Booklys bokningsformulär. Den metoden fungerar inte alltid med alla teman.

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
sv: Hjälp oss att förbättra Bookly genom att skicka anonym användningsstatistik

en: Please enter a valid purchase code to change this setting.
sv: Ange ett giltigt inköps kod för att ändra denna inställning.

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: To find your client ID and client secret, do the following:
sv: För att hitta ditt kund-ID (client ID) och din hemlighet (client secret), gör så här:

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a>.
sv: Gå till <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a> .

en: Select a project, or create a new one.
sv: Välj ett projekt, eller skapa en nytt.

en: Click in the upper left part to see a sliding sidebar. Next, click <b>API Manager</b>. In the list of APIs look for <b>Calendar API</b> and make sure it is enabled.
sv: Klicka i den övre vänstra delen för att se en glidande sidebar. Därefter klickar du på <b>API Manager</b>. I listan över API leta efter <b>Calendar API</b> och kontrollera att den är aktiverad.

en: In the sidebar on the left, select <b>Credentials</b>.
sv: I menyn till vänster, välj <b>Credentials.</b>

en: Go to <b>OAuth consent screen</b> tab and give a name to the product, then click <b>Save</b>.
sv: Gå till fliken <b>OAuth consent screen</b> och ge ett namn på produkten, klicka sedan på <b>Save</b>.

en: Go to <b>Credentials</b> tab and in <b>New credentials</b> drop-down menu select <b>OAuth client ID</b>.
sv: Gå till fliken <b>Credentials</b> och i rullgardinsmenyn <b>New credentials</b> välj <b>OAuth client ID</b>.

en: Select <b>Web application</b> and create your project's OAuth 2.0 credentials by providing the necessary information. For <b>Authorized redirect URIs</b> enter the <b>Redirect URI</b> found below on this page. Click <b>Create</b>.
sv: Välj <b>Web application</b> och skapa din projektets OAuth 2.0 referenser genom att tillhandahålla nödvändig information. För <b>Authorized redirect URIs</b> ange <b>Redirect URI</b> finns nedan på denna sida. Klicka på <b>Create</b>.

en: In the popup window look for the <b>Client ID</b> and <b>Client secret</b>. Use them in the form below on this page.
sv: I popup-fönstret leta efter <b>Client ID</b> och <b>Client secret</b>. Använd dem i formuläret nedan på denna sida.

en: Go to Staff Members, select a staff member and click <b>Connect</b> which is located at the bottom of the page.
sv: Gå till anställda, väljer en anställd och klicka på <b>Anslut</b>, som ligger längst ner på sidan.

en: The client ID obtained from the Developers Console
sv: Client ID från Developers Console

en: The client secret obtained from the Developers Console
sv: Hemligheten (client secret) från Developers Console

en: Redirect URI
sv: Vidarebefordran

en: Enter this URL as a redirect URI in the Developers Console
sv: Ange denna länk som redirect URI i Developers Console

en: Limit number of fetched events
sv: Begränsa antalet händelser att hämta

en: Template for event title
sv: Mall för händelserubrik

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event. Available codes are {service_name}, {staff_name} and {client_names}.
sv: Ange vilken information som ska läggas till i rubriken i Google Calender händelser. Tillgängliga koder är {service_name}, {staff_name} och {client_names}.

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
sv: Observera öppettiderna under arbete som en mall för alla nya medarbetare. Att göra en lista över tillgängliga tidsluckor systemet tar hänsyn endast anställdas schema, inte företaget kontorstid. Var noga med att kontrollera schemat för dina anställda om du har några oväntade beteende bokningssystem.

en: Currency
sv: Valuta

en: Price format
sv: Prisformat

en: Service paid locally
sv: Tjänsten betalas på plats

en: No
sv: Nej

en: API Username
sv: API-användarnamn

en: API Password
sv: API-lösenord

en: API Signature
sv: API-signatur

en: Client
sv: Klient

en: Upon providing the purchase code you will have access to free updates of Bookly. Updates may contain functionality improvements and important security fixes. For more information on where to find your purchase code see this <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.
sv: Om du fyller i licensnyckeln kommer du att ha tillgång till fria uppdateringar av Bookly. Uppdateringar kan innehålla viktiga funktionalitets- och säkerhetsuppdateringar. För mer information om var du hittar din licenskod, gå till den här <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">den här sidan</a> .

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
sv: Du behöver installera och aktivera tillägget WooCommerce innan du kan välja nedanstående alternativ. <br/><br/>När tillägget är aktiverat, gör så här:

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
sv: Skapa en produkt i WooCommerce som kan läggas till i kundvagnen.

en: In the form below enable WooCommerce option.
sv: Aktivera WooCommerce-alternativet i formuläret nedan.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
sv: Välj produkten du skapade i steg 1 i rullgardinsmenyn av produkter.

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart.
sv: Om det behövs, redigera artikeldata som ska visas i kundvagnen.

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
sv: Observera att när du har aktiverat WooCommerce-alternativet i Bookly kommer de inbyggda betalningsalternativen att sluta fungera. Alla dina kunder skickas vidare till WooCommerce-kundvagnen istället för det ursprungliga betalningssteget.

en: Booking product
sv: Boka produkt

en: Cart item data
sv: Kundvagnens artikeldata

en: General
sv: Allmän

en: Company
sv: Företag

en: Google Calendar
sv: Google Calender

en: Business Hours
sv: Öppettider

en: Holidays
sv: Helgdagar

en: Please accept terms and conditions.
sv: Vänligen acceptera köpvillkoren.

en: Your payment has been accepted for processing.
sv: Din betalning har gått igenom för behandling.

en: Your payment has been interrupted.
sv: Din betalning har avbrutits.

en: Auto-Recharge enabled.
sv: Automatisk omdebitering aktiverad.

en: You declined the Auto-Recharge of your balance.
sv: Du minskade automatisk omdebitering av ditt saldo.

en: Please enter old password.
sv: Vänligen ange ditt gamla lösenord.

en: Passwords must be the same.
sv: Lösenorden måste vara likadana.

en: Sender ID request is sent.
sv: Begäran om sändarens ID skickas.

en: Sender ID is reset to default.
sv: Avsändar-ID återställs till standard.

en: No records for selected period.
sv: Inga poster för valda perioden.

en: No records.
sv: Inga poster.

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
sv: Automatisk omdebitering har misslyckats, vänligen fylla ditt saldo direkt.

en: Auto-Recharge disabled
sv: Automatisk omdebitering avaktiverad

en: Error. Can't disable Auto-Recharge, you can perform this action in your PayPal account.
sv: Fel. Det går inte att avaktivera automatisk omdebitering kan du utföra denna åtgärd i ditt PayPal-konto.

en: SMS has been sent successfully.
sv: SMS-meddelandet har skickats.

en: We will only charge your PayPal account when your balance falls below $10.
sv: Vi kommer bara att debitera ditt PayPal-konto när ditt saldo understiger $10.

en: Enable Auto-Recharge
sv: Aktivera automatisk omdebitering

en: Disable Auto-Recharge
sv: Inaktivera automatisk omdebitering

en: Administrator phone
sv: Administratörstelefonnnummer

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
sv: Ange telefonnummer i internationellt format. Tex, för Sverige blir det +46701234567 istället för 0701-234567.

en: Send test SMS
sv: Skicka test SMS

en: Country
sv: Land

en: Regular price
sv: Vanligt pris

en: Price with custom Sender ID
sv: Pris med anpassade avsändare ID

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@ladela.com">support@ladela.com</a>.
sv: Om du inte ser ditt land i listan kan du kontakta oss på <a href="mailto:support@ladela.com">support@ladela.com</a>.

en: Order
sv: Beställning

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
sv: Vänligen ta hänsyn till att inte alla länder enligt lag tillåter anpassad SMS-avsändare ID. Kontrollera om visst land stöder anpassade avsändare-ID i vår prislista. Notera även att priserna för meddelanden med anpassade avsändare ID är vanligtvis 20% - 25% högre än normalt meddelande pris.

en: Request Sender ID
sv: Begär avsändar-ID

en: or
sv: eller

en: Reset to default
sv: Återställ till standard

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
sv: Kan endast innehålla bokstäver eller siffror (upp till 11 tecken).

en: Request
sv: Be

en: Cancel request
sv: Avbryt förfrågan

en: Requested ID
sv: Begärda ID

en: Status Date
sv: Datum för status

en: Sender ID
sv: Avsändar ID

en: Cost
sv: Kostnad

en: Your balance
sv: Ditt saldo

en: Send email notification to administrators at low balance
sv: Skicka e-postmeddelande till administratörer vid låg balans

en: Send weekly summary to administrators
sv: Skicka veckans sammanfattning för administratörer

en: Change
sv: Ändra

en: Approved at
sv: Godkändes vid

en: Log out
sv: Logga ut

en: Notifications
sv: Bekräftelser

en: Add money
sv: Fyll på saldo

en: Auto-Recharge
sv: Automatisk omdebitering

en: Purchases
sv: Köp

en: SMS Details
sv: SMS Information

en: Price list
sv: Prislista

en: SMS Notifications (or "Bookly SMS") is a service for notifying your customers via text messages which are sent to mobile phones.
sv: SMS Notifications (eller ”Bookly SMS”) är en tjänst för att påminna dina kunder via SMS som skickas till deras mobiltelefoner.

en: It is necessary to register in order to start using this service.
sv: Du behöver registrera dig för att börja använda den här tjänsten.

en: After registration you will need to configure notification messages and top up your balance in order to start sending SMS.
sv: Efter registrering behöver du ställa in bekräftelsemeddelanden och fylla på ditt saldo för att kunna börja skicka SMS.

en: Login
sv: Inloggning

en: Password
sv: Lösen

en: Log In
sv: Logga In

en: Registration
sv: Registrering

en: Forgot password
sv: Glömt lösenord

en: Repeat password
sv: Upprepa lösenord

en: Register
sv: Registrera

en: Enter code from email
sv: Ange koden från e-postmeddelandet

en: New password
sv: Nytt lösenord

en: Repeat new password
sv: Upprepa det nya lösenordet

en: Next
sv: Nästa

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Old password
sv: Gammalt lösenord

en: Terms & Conditions
sv: Köpvillkor

en: All locations
sv: Alla platser

en: No locations selected
sv: Inga platser har valts

en: The start time must be less than the end one
sv: Startiden måste vara mindre än sluttiden.

en: The requested interval is not available
sv: Det tidsintervallet är inte ledigt.

en: Error adding the break interval
sv: Problem med att lägga till rasten

en: Delete break
sv: Radera rast

en: Breaks
sv: Pausar

en: Full name
sv: För- och efternamn

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
sv: Om den här medarbetaren behöver en separat inloggning för att komma åt sin personliga kalender, måste en vanlig WP användare skapas för detta ändamål.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
sv: Användare med ”Administratör”-rollen kommer att ha tillgång till alla medarbetares kalendrar och inställningar, användare med andra roller bara har tillgång till sin personliga kalender och egna inställningar.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
sv: Om du lämnar det här fältet tomt, kommer den här medarbetaren inte att kunna komma åt sin personlig kalender via administratörsvyn i WP.

en: Select from WP users
sv: Välj bland WP-användare

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
sv: För att göra anställd osynlig för dina kunder ställa in synlighet "Privat".

en: Google Calendar integration
sv: Google Calender länkning

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
sv: Synkronisera medarbetarnas bokningsinformation med Google Calender.

en: Connect
sv: Anslut

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
sv: Var vänlig konfigurera Google Calender <a href="%s">inställningar</a> först

en: Connected
sv: Ansluten

en: disconnect
sv: Koppla ifrån

en: New Staff Member
sv: Ny medarbetare

en: Schedule
sv: Schema

en: Days off
sv: Lediga dagar

en: add break
sv: lägg till rast

en: Reset
sv: Återställ

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
sv: Alla fält som är markerade med en asterisk (*) är obligatoriska.

en: Invalid email.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Error sending support request.
sv: Fel att skicka supportförfrågan.

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Need help? Contact us here.
sv: Behövs hjälp? Kontakta oss här.

en: Contact Us
sv: Kontakta oss

en: We care about your experience using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
sv: Vi bryr oss om din erfarenhet av att använda Bookly!<br/>Lämna en översyn och berätta för andra vad du tycker.

en: Feedback
sv: Återkoppling

en: Leave us a message
sv: Lämna ett meddelande

en: Your name
sv: Ert namn

en: Email address
sv: E-post adress

en: How can we help you?
sv: Hur kan vi hjälpa dig?

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
sv: Hur troligt är det att du skulle rekommendera Bookly till en vän eller kollega?

en: What do you think should be improved?
sv: Vad tycker du bör förbättras?

en: Please enter your email (optional)
sv: Ange din e-postadress (valfritt)

en: Please leave your feedback <a href="%s" target="_blank">here</a>.
sv: Lämna gärna feedback <a href="%s" target="_blank">här</a>.

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
sv: Prenumerera på månatliga e-postmeddelanden om Bookly förbättringar och nya versioner.

en: Add Bookly booking form
sv: Lägg till Bookly bokningsformulär

en: Add Bookly appointments list
sv: Lägg till Bookly bokningslista

en: Titles
sv: Rubrik

en: Staff
sv: Medarbetare

en: Insert
sv: Infoga

en: Default value for category select
sv: Defaultvärde för kategorival

en: Select category
sv: Välj kategori

en: Hide this field
sv: Dölj detta fält

en: Default value for service select
sv: Defaultvärde för tjänsteval

en: Select service
sv: Välj tjänst:

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
sv: Tänk på att det krävs ett värde i det här fältet i kundvyn. Om du väljer att dölja detta fält, vänligen se till att ange ett defaultvärde för fältet

en: Default value for employee select
sv: Defaultvärde för medarbetarval

en: Any
sv: Första lediga

en: Hide this block
sv: Dölj detta block

en: Week days
sv: Vardagar

en: Time range
sv: Tidsområde

en: Insert Appointment Booking Form
sv: Infoga bokningsformulär

en: Show more
sv: Visa mer

en: Session error.
sv: Session error

en: Pay locally is not available.
sv: Betala lokalt är inte tillgänglig.

en: Invalid gateway.
sv: Ogiltig gateway.

en: No time is available for selected criteria.
sv: Ingen tid är ledig för det här valet.

en: Data already in use
sv: Data som redan används

en: Page Redirection
sv: Vidarebefordran

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
sv: Om du inte skickas vidare automatiskt, följ <a href="%s">länken</a>.

en: Loading...
sv: Laddar…

en: Not allowed
sv: Inte tillåtet

en: Expired
sv: Förfallen

en: No appointments found.
sv: Inga bokningar.

en: Show past appointments
sv: Visa tidigare möten

en: Invalid token provided
sv: Ogiltiga token som tillhandahålls

en: Error
sv: Fel

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
sv: Tyvärr, tidsluckan %date_time% för %service% har redan ockuperat.

en: Service was not found
sv: Tjänsten hittades inte

en: %s is not a valid purchase code for %s.
sv: %s är inte ett giltigt inköps kod för %s.

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
sv: Köpkod kontroll är tillgänglig för tillfället. Försök igen senare.

en:  and %d more item |  and %d more items
sv[0]:  och %d mer objekt
sv[1]:  och %d fler objekt

en: Your appointment information
sv: Din bokningsinformation

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    Det här är en bekräftelse på att du bokat {service_name}.
    vi ser fram emot att träffa dig på {company_address} den {appointment_date} kl {appointment_time}.
    Tack för att du valde oss.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name}.
    
    Detta är en bekräftelse på att du har bokat följande:
    
    {cart_info}
    
    Tack för att du valde vårt företag.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: New booking information
sv: Information om ny bokning

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
sv: Hej!
    
    Du har en ny bokning
    
    Tjänst:. {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Tid: {appointment_time}
    Kundens namn: {client_name}
    Kundens telefonnummer: {client_phone}
    Kundens e-postadress: {client_email}

en: Booking cancellation
sv: Avbokning

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name}.
    
    Du har avbrutit din bokning av {service_name} dev {appointment_date} vid {appointment_time}.
    
    Tack för att du valde vårt företag.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
sv: Hej!
    
    Följande bokning är avbokad.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}

en: Booking rejection
sv: Bokning avstötning

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name}.
    
    Din bokning av {service_name} den {appointment_date} vid {appointment_time} har avvisats.
    
    Anledning: {cancellation_reason}
    
    Tack för att du valde vårt företag.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
sv: Hallå.
    
    Följande bokning har avvisats.
    
    Anledning: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Tid: {appointment_time}
    Kundens namn: {client_name}
    Klient telefon: {client_phone}
    Klient e-post: {client_email}

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
sv: Hej!
    
    Ett konto har skapats åt dig på {site_address}
    
    Dina användaruppgifter:
    Användarnamn: {new_username}
    Lösenord: {new_password}
    
    Tack.

en: Your appointment at {company_name}
sv: Din bokning hos {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    
    Vi vill påminna dig om att du har bokat {service_name} imorgon kl {appointment_time}. Vi ser fram emot att träffa dig på {company_address}.
    
    Tack för att du har valt oss.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    
    Vi vill påminna dig om att du har bokat {service_name} den {appointment_date} klockan {appointment_time}. Vi ser fram emot att träffa dig på {company_address}.
    
    Tack för att du har valt oss.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your visit to {company_name}
sv: Ditt besök hos {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Bäste {client_name}.
    
    Tack för att du valde {company_name}. Vi hoppas du är nöjd med din {service_name}.
    
    Tack och på återseende.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Happy Birthday!
sv: Grattis på födelsedagen!

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name},
    
    Grattis på födelsedagen!
    Vi önskar er all lycka.
    Kan du och din familj vara glada och friska.
    
    Tack för att du valde vårt företag.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your agenda for {tomorrow_date}
sv: Ditt bokningsschema för {tomorrow_date}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
sv: Hej!
    
    Ditt bokningsschema för imorgon ser ut så här:
    
    {next_day_agenda}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    Det här är en bekräftelse på att du bokat {service_name}.
    vi ser fram emot att träffa dig på {company_address} den {appointment_date} kl {appointment_time}.
    Tack för att du valde oss.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name}.
    Detta är en bekräftelse på att du har bokat följande:
    {cart_info}
    Tack för att du valde vårt företag.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
sv: Hej!
    Du har en ny bokning
    Tjänst:. {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Tid: {appointment_time}
    Kundens namn: {client_name}
    Kundens telefonnummer: {client_phone}
    Kundens e-postadress: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name}.
    Du har avbrutit din bokning av {service_name} på {appointment_date} på {appointment_time}.
    Tack för att du valde vårt företag.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
sv: Hej
    Den här bokningen är avbommad.
    Tjänst:. {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Tid: {appointment_time}
    Kundens namn: {client_name}
    Kundens telefon: {client_phone}
    Kundens e-postadress: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name}.
    Din bokning av {service_name} den {appointment_date} vid {appointment_time} har avvisats.
    Anledning: {cancellation_reason}
    Tack för att du valde vårt företag.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
sv: Hallå.
    Följande bokning har avvisats.
    Anledning: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Tid: {appointment_time}
    Kundens namn: {client_name}
    Klient telefon: {client_phone}
    Klient e-post: {client_email}

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
sv: Hej!
    Ett konto har skapats åt dig på {site_address}
    Dina användaruppgifter:
    Användarnamn: {new_username}
    Lösenord: {new_password}
    
    Thanks.

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    Vi vill påminna dig om att du har bokat {service_name} imorgon kl {appointment_time}. Vi ser fram emot att träffa dig på {company_address}.
    Tack för att du har valt oss.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    Vi vill påminna dig om att du har bokat {service_name} den {appointment_date} klockan {appointment_time}. Vi ser fram emot att träffa dig på {company_address}.
    Tack för att du har valt oss.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    Tack för att du valt {company_name}. Vi hoppas är nöjd med din {service_name}.
    Tack och på återseende.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Kära {client_name},
    Grattis på födelsedagen!
    Vi önskar er all lycka.
    Kan du och din familj vara glada och friska.
    Tack för att du valde vårt företag.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
sv: Hej!
    Ditt bokningsschema i morgon ser ut så här:
    {next_day_agenda}

en: Back
sv: Tillbaka

en: Book More
sv: Boka mer

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
sv: Nedan hittar du en lista över tjänster som valts ut för bokning.
    Klicka på BOKA MER om du vill lägga till fler tjänster.

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
sv: Tack! Din bokning är klar. Ett e-postmeddelande med information om din bokning har skickats till dig.

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {service_time} on {service_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
sv: Du har valt att boka {service_name} av {staff_name} kl {service_time} den {service_date}. Priset för tjänsten är {service_price}.
    Vänligen fyll i dina uppgifter i formuläret nedan för att gå vidare med bokningen.

en: Please tell us how you would like to pay:
sv: Ange hur du vill betala:

en: Please select service:
sv: Välj tjänst:

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
sv: Nedan hittar du en lista över tillgängliga tider för {service_name} med {staff_name}.
    Klicka på en tid för att fortsätta med bokningen.

en: Card Security Code
sv: CSV säkerhetskod

en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: Credit Card Number
sv: Kreditkortsnummer

en: Coupon
sv: Rabattkupong

en: Employee
sv: Medarbetare

en: Finish by
sv: Slutar

en: I will pay now with Credit Card
sv: Betala med kort

en: I will pay locally
sv: Jag kommer att betala på plats

en: I will pay now with Mollie
sv: Betala med Mollie

en: I will pay now with PayPal
sv: Betala med PayPal

en: I'm available on or after
sv: Jag är tillgänglig från och med

en: Start from
sv: Från

en: Please tell us your email
sv: Ange din e-postadress

en: Please select an employee
sv: Välj en anställd

en: Please tell us your name
sv: Ange ditt namn

en: Please tell us your phone
sv: Ange ditt telefonnummer

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
sv: Den valda tiden är inte längre ledig. Var vänlig välj en annan tid.

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
sv: Den markerade tiden är inte längre tillgänglig. Snälla, välj en annan tidslucka.

en: Done
sv: Klar

en: Signed up
sv: Blev medlem

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Appointment
sv: Bokning

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly license.
sv: Ett nytt möte har skapats. Att visa information om denna utnämning, kontaktar du webbplatsadministratören för att verifiera Bookly licens.

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly license.
sv: Du har ett nytt möte. För att se det, kontakta admin att kontrollera Bookly licens.

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly license in the administrative panel.
sv: Ett nytt möte har skapats. Att visa information om denna utnämning, vänligen kontrollera Bookly licens i den administrativa panelen.

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly license.
sv: Du har ett nytt möte. För att se det, vänligen kontrollera Bookly licens.

en: Please contact your website administrator to verify Bookly license. If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
sv: Kontakta webbplatsens administratör att kontrollera Bookly licens. Om du inte verifiera licensen inom {days} kommer tillgång till dina bokningar inaktiveras.

en: Contact your admin to verify Bookly license; {days} remaining.
sv: Kontakta administratören för att kontrollera Bookly licens; {days} återstår.

en: Please verify Bookly license in the administrative panel. If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
sv: Verifiera Bookly licens i den administrativa panelen. Om du inte verifiera licensen inom {days} kommer tillgång till dina bokningar inaktiveras.

en: Please verify Bookly license; {days} remaining.
sv: Vänligen kontrollera Bookly licens; {days} återstår.

en: Please contact your website administrator in order to verify the license for Bookly add-ons. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
sv: Kontakta webbplatsadministratören för att verifiera licensen för Bookly add-ons. Om du inte verifiera licensen inom {days}, kommer respektive tillägg inaktiveras.

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
sv: Kontakta administratören för att kontrollera Bookly tillägg licens; {days} återstår.

en: Please verify the license for Bookly add-ons in the administrative panel. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
sv: Vänligen kontrollera licensen för Bookly tillägg i den administrativa panelen. Om du inte verifiera licensen inom {days}, kommer respektive tillägg inaktiveras.

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
sv: Vänligen kontrollera Bookly tillägg licens; {days} återstår.

en: Please verify your Bookly license
sv: Vänligen bekräfta din Bookly licens

en: Bookly will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
sv: Bookly måste verifiera din licens för att återställa tillgången till dina bokningar. Ange inköpskoden på administratörspanelen.

en: sent to our system
sv: skickas till vårt system

en: Hope you had a good weekend! Here's a summary of messages we've delivered last week:
    {notification_list}
    
    Your system sent a total of {total} messages last week (that's {delta} {sign} than the week before).
    Cost of sending {total} messages was {amount}. You current Bookly SMS balance is {balance}.
    
    Thank you for using Bookly SMS. We wish you a lucky week!
    Bookly SMS Team.
sv: Hoppas ni haft en bra helg! Här är en sammanfattning av meddelanden som vi har levererat i förra veckan:
    {notification_list}
    
    Systemet gav totalt {total} meddelanden i förra veckan (det är {delta} {sign} än veckan innan).
    Kostnaden för att skicka {total} meddelanden var {amount}. Du nuvarande Bookly SMS saldo är {balance}.
    
    Tack för att du använder Bookly SMS. Vi önskar dig en lycklig vecka!
    Bookly SMS Team.

en: more
sv: mer

en: less
sv: mindre

en: Bookly SMS weekly summary
sv: Bookly SMS veckosammandrag

en: Failed to send SMS.
sv: SMS-meddelandet har inte skickats.

en: Phone number is empty.
sv: Inget telefonnummer.

en: Queued
sv: Köar

en: Out of credit
sv: För lågt saldo

en: Country out of service
sv: Landet omfattas inte av tjänsten

en: Sending
sv: Skickar

en: Sent
sv: Skickat

en: Delivered
sv: Levererat

en: Failed
sv: Misslyckats

en: Undelivered
sv: Ej levererat

en: Default
sv: Standard

en: Declined
sv: Tackade nej

en: Cancelled
sv: Avbryts

en: Error connecting to server.
sv: Problem med att ansluta till servern

en: Dear Bookly SMS customer.
    We would like to notify you that your Bookly SMS balance fell lower than 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly SMS page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
sv: Kära Bookly SMS kunden.
    Vi vill meddela dig att din Bookly SMS balans föll lägre än 5 USD. För att kunna använda vår tjänst utan avbrott vänligen ladda ditt saldo genom att besöka Bookly SMS sidan <a href='%s'>här</a>.
    
    Om du vill sluta ta emot dessa anmälningar uppdatera dina inställningar <a href='%s'>här</a>.

en: Bookly SMS - Low Balance
sv: Bookly SMS - Låg balans

en: Empty password.
sv: Inget lösenord.

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Incorrect recovery code.
sv: Felaktig recovery code.

en: Incorrect email or password.
sv: Felaktig e-postadress eller lösenord

en: Incorrect sender ID
sv: Felaktig avsändar-ID

en: Pending sender ID already exists.
sv: I avvaktan på sändarens ID finns redan.

en: Recovery code expired.
sv: Recovery code har slutat gälla.

en: Error sending email.
sv: Problem att skicka e-postmeddelande.

en: User not found.
sv: Hittar inte användaren.

en: Email already in use.
sv: E-postadressen används redan.

en: Dear {client_name}.
    
    This is confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    
    Det här är en bekräftelse på din bokning av {service_name}.
    
    Vi ser fram emot att träffa dig på {company_address} den {appointment_date} kl {appointment_time}.
    
    Tack för att du valde oss.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    Det här är en bekräftelse på att du bokat {service_name}.
    vi ser fram emot att träffa dig på {company_address} den {appointment_date} kl {appointment_time}.
    Tack för att du valde oss.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow on {appointment_time}. We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
sv: Hej {client_name}!
    Vi vill påminna dig om att du har bokat {service_name} imorgon kl {appointment_time}. Vi ser fram emot att träffa dig på {company_address}.
    Tack för att du har valt oss.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: The price for the service is {service_price}.
sv: Priset för tjänsten är {service_price}.

en: Notes (optional)
sv: Anteckningar (valfritt)

en: Invalid email
sv: Ogiltig e-postadress

en: This email is already in use
sv: Den här e-postadressen används redan

en: "%s" is too long (%d characters max).
sv: "%s" är för lång (%d tecken max).

en: Invalid number
sv: Ogiltigt nummer

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: This plugin is up to date.
sv: Denna plugin är aktuell.

en: A new version of this plugin is available.
sv: En ny version av denna plugin är tillgänglig.

en: Unknown update checker status "%s"
sv: Okänd status uppdatering checker "%s"

en: To update - enter the <a href="%s">Purchase Code</a>
sv: För att uppdatera - ange <a href="%s">köpkod</a>

en: Rejected
sv: Icke godkända

en: Notification to customer about approved appointment
sv: Anmälan till kunden om godkänd möte

en: Notification to customer about approved appointments
sv: Anmälan till kunden om godkända möten

en: Notification to customer about cancelled appointment
sv: Anmälan till kunden om avbokning möte

en: Notification to customer about rejected appointment
sv: Anmälan till kunden om avvisade möte

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
sv: Uppföljningsmeddelande samma dag efter bokningen (kräver cron setup)

en: Notification to customer about their WordPress user login details
sv: Bekräftelse till kunden angående inloggningsuppgifter till Wordpress

en: Notification to customer about pending appointment
sv: Anmälan till kunden om väntande möte

en: Notification to customer about pending appointments
sv: Anmälan till kunden om pågående möten

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
sv: Kvällspåminnelse till kunden angående morgondagens bokning (kräver cron setup)

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
sv: 1: a påminnelse till kunden om kommande möte (kräver cron setup)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
sv: 2: a påminnelse till kunden om kommande möte (kräver cron setup)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
sv: 3: a påminnelse till kunden om kommande möte (kräver cron setup)

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
sv: Kundfödelsedaghälsning (kräver cron setup)

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
sv: Kvällsmeddelande till medarbetare med med morgondagens bokningsschema (kräver cron setup)

en: Notification to staff member about approved appointment
sv: Anmälan till anställde om godkänd möte

en: Notification to staff member about cancelled appointment
sv: Anmälan till anställde om avbokning möte

en: Notification to staff member about rejected appointment
sv: Anmälan till anställde om avvisade möte

en: Notification to staff member about pending appointment
sv: Anmälan till anställde om väntande möte

en: Test message
sv: Testmeddelande

en: Local
sv: På plats

en: Completed
sv: Avslutat

en: %d week | %d weeks
sv[0]: %d vecka
sv[1]: %d veckor

en: To view the details of this appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly license.
sv: Att visa information om detta uppdrag, kontakta webbplatsadministratören för att verifiera Bookly licens.
